Śląskie spotkania PTChem to inicjatywa dwóch oddziałów: katowickiego oraz gliwickiego, a ich celem są coroczne spotkania organizowane przez oba oddziały.
Pierwsze Śląskie Spotkanie PTChem zostało organizowane przez oddział katowicki i odbyło się dnia 26.09.2023 r. (wtorek) w nowym budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Uniwersytecka 4.
Celem spotkania była wymiana wiedzy i poglądów z zakresu chemii medycznej, organicznej czy polimerów, co było możliwe dzięki wykładom uznanych polskich profesorów, młodych naukowców, doktorantów, studentów oraz przedstawicieli firmy Polpharma, jak również aktywnej wspólnej dyskusji.
Honorowy patronat nad wydarzeniem pełnił Unowersytet Śląski w Katowicach.
Harmnogram spotkania w załączniku.
Udział w spotkaniu był bezpłatny.
https://www.ptchem.katowice.us.edu.pl/slaskie-spotkania-ptchem/
https://us.edu.pl/instytut/ich/2023/07/12/pierwsze-slaskie-spotkanie-ptchem/
W dniu 4 marca 2023 r. na Politechnice Śląskiej w Gliwicach odbył się XXIX Ogólnopolski Konkurs Chemiczny dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Patronat nad konkursem objął Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Walczak i Przewodnicząca Oddziału Gliwickiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego – dr hab. inż. Monika Krasowska prof. PŚ. Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej w dniu 04.03.2023 i laboratoryjnej w dniu 16.03.2023 r. Część pisemna miała charakter eliminacji, natomiast zadania laboratoryjne stanowiły finał Konkursu. Do finału zakwalifikowało się 16 uczestników.
Laureatami pierwszych trzech miejsc zostali Maciej Multan z V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie, Jakubowski Kacper z III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach i Talaga Łukasz z III LO im. Adama Mickiewica we Wrocławiu.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Z przyjemnością informujemy, że pan Łukasz Czapura, student Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, członek Gliwickiego Oddziału PTChem otrzymał nagrodę za najlepszy plakat z badań własnych „Usuwanie związków organicznych z roztworów wodnych za pomocą kompozytów PMMA – nanorurki węglowe”.
Nagrodę przyznał Komitet Naukowy Zjazdu Zimowego Sekcji Młodych Polskiego Towarzystwa Chemicznego 2022, który odbył się w dniu 10 grudnia 2022 r. w Opolu. Uniwersytet Opolski był współorganizatorem tego wydarzenia.
W konferencji wzięło udział 154 uczestników z 21 ośrodków akademickich w Polsce. Przedstawiono 102 postery z badań własnych oraz 15 posterów popularnonaukowych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Więcej informacji na stronie https://smptchem.pl/zz_22/
Zarządu Gliwickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego mam przyjemność zaprosić Państwa na wykład:
"Nano- i mikromateriały jako nośniki leków i sond diagnostycznych",
który wygłosi dr hab. Maciej Mazur, prof. UW z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Wykład odbędzie się w dniu 16 grudnia 2022 roku (piątek) o godz. 11.30 w sali Rady Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, ul. M. Strzody 9.
Plakat informujący o wydarzeniu w załączeniu.
Krótka informacja o prelegencie poniżej.
Gliwicki Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN zapraszają na wykłady:
Dr Marii Karayianni z Theoretical and Physical Chemistry Institute National Hellenic Research Foundation w Atenach pt. "Hybrid polymer-based nanostructures with potential for bioapplications"
oraz Prof. Stergiosa Pispasa z Theoretical and Physical Chemistry Institute National Hellenic Research Foundation w Atenach pt. "Thermo- and multiresponsive copolymer nanostructures".
Zarząd Gliwickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego mam przyjemność zaprosić Państwa na wykład dr hab. inż. Urszuli Stachewicz, prof. AGH, która jest ekspertem w tematyce projektowania elektroprzędzonych włókien stosowanych w inżynierii biomedycznej, a także systemach pozyskiwania wody i energii.
Wykład odbedzie się 30 września 2022 roku (piątek) o godz. 13.00 w sali Rady Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, ul. M. Strzody 9.
Tytuł wykładu „Electrospun polymer fibers for tissue engineering and skin care applications”.
Plakat informujący o wydarzeniu w załączeniu.
Krótka informacja o tematyce wykładu oraz prelegentce poniżej.
Szósta edycja studiów rozpoczyna się 22.10.2022, godz. 10:00 w Politechnice Krakowskiej.
Bliższe informacje na stronie: https://studiafarby.pk.edu.pl/
Uczestnik Studiów otrzymuje Świadectwo Politechniki Krakowskiej
Studia Podyplomowe przekazują kompletną, praktyczną i przydatną wiedzę z zakresu najnowszych technologii i stosowania wszystkich rodzajów farb i lakierów. Dedykowane są głównie dla:
• dyrektorów, menadżerów, kierowników, i technologów fabryk farb i lakierów
• pracowników działów marketingu i obsługi klienta
• specjalistów z działów badań i rozwoju, kontroli jakości
• specjalistów z instytutów badawczych oraz uczelni
• innych osób zainteresowanych biznesem farb
Zajęcia prowadzone są w postaci wykładów oraz zajęć praktycznych. Wykładowcami są naukowcy, specjaliści z instytutów badawczych z kraju i za granicą, oraz praktycy z przemysłu.
Karta zgłoszenia na studia na stronie: https://studiafarby.pk.edu.pl/rejestracja.html
Bliższe informacje dostępne poprzez: https://studiafarby.pk.edu.pl/kontakt.html
Zarząd Gliwickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego serdecznie zaprasza na wykład dr hab. Izabeli Jendrzejewskiej, prof. UŚ pt. „Domieszkowane chromity selenowe jako potencjalne materiały termomagnetyczne i termoelektryczne: projektowanie, otrzymywanie, właściwości fizykochemiczne”.
Wykład odbędzie się w dniu 21 czerwca 2022 roku (wtorek) o godz. 13.00 w sali Rady Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, ul. M. Strzody 9.
Oddział Katowicki PTChem serdecznie zaprasza na Mini-sympozjum:
"Dynamiczna samoorganizacja w chemii - oscylacyjne reakcje chemiczne"
Mini-sympozjum odbędzie się 21 marca (poniedziałek) 2022 od godz. 12.30 w formie zdalnej poprzez platformę ZOOM
Program w załączniku.
Link do rejestracji: https://formularze.us.edu.pl/spotkania_naukowe
Serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego nowatorskie badania zespołu członka naszego Oddziału prof. dr hab. inż. Sławomira Boncla z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej. Naukowcy wykorzystując właściwości nanorurek węglowych stworzyli koszulkę umożliwiającą rejestrowanie pełnego sygnału EKG.